Przykro nam, jednak General Motors wycofał sprzedaż nowych samochodów marki Chevrolet z całej Europy – zapraszamy do zakupu samochodu SsangYong lub jednego z samochodów używanych.

Kredyt, leasing, wynajem, gotówka

 

Poradnik - autorka jest prezesem Dixi-Car. Prosimy o niekopiowanie, zachęcamy do linkowania do artykułu.

 

Jeżeli masz firmę, to zależy Ci na jak największym przychodzie (tj. obrót firmy = suma wystawionych w danym miesiącu faktur sprzedaży).

Jak tworzysz przychód, to z reguły masz koszty uzyskania tego przychodu (np. towar, telefon, wynagrodzenia zatrudnionych pracowników).

Różnica pomiędzy przychodem a kosztami stanowi zysk firmy, od którego odprowadza się podatek (każdego 20-go dnia następnego miesiąca).

Na dzisiaj (luty 2013) podatek dla firm to 19% od wypracowanego zysku (osoby fizyczne prowadzące działalność wybierają liniowy podatek 19%, albo według skali podatkowej – w tym roku 18% i 32% po przekroczeniu określonej kwoty).

 

Komu i dlaczego opłaca się leasing?

 

Przykład nr 1:

Pan D ma cukiernię, każdego miesiąca sprzedaje ciastek za 50 tys. zł; jego koszty: mąka, cukier, energia, pracownik itd. wynoszą 20 tys. zł;

Przychód (obrót) – 50 tys. zł

Koszty uzyskania przychodu – 20 tys. zł

Zysk (przychód minus koszty) – 30 tys. zł

Podatek 19% od 30 tys. to 5700 zł

Pan D marzy o nowym samochodzie, trafił do Dixi-Car a uczynny i kompetentny handlowiec wytłumaczył mu jak może mieć fajny samochód i jeszcze płacić mniejsze podatki – sprzedał mu samochód w leasingu – wartość samochodu 100 tys. zł; pierwsza wpłata np. 30%:

Miesiąc zakupu: przychód w firmie pana D 50 tys. – koszty 50 tys. (koszty stałe jak zawsze 20 tys. + 30 tys. pierwsza wpłata na samochód) = 0 zysku = 0 podatku i pan D jeździ nowym samochodem za 100 tys.

Od następnego miesiąca pan D zapłaci znowu mniejszy podatek, bo będzie miał koszty o 3000 zł większe, bo wziął leasing 24-miesięczny.

Następne 23 miesiące: przychód 50 tys. – koszty 23 tys. (koszty stałe 20 tys. + 3 tys. rata za samochód) = 27 tys. zysku = 5100 podatku (600 zł niższy podatek i pan D jeździ nowym samochodem za 100 tys.)

Każda rata leasingowa jest o 19% tańsza, bo dla pana D stanowi koszt uzyskania przychodu w jego firmie i dzięki temu pan D płaci w okresie trwania umowy leasingowej niższe podatki.

I właśnie poznałeś tzw. efekt podatkowy leasingu – masz firmę? a płacisz podatki? A chciałabyś płacić mniejsze podatki i jeszcze cieszyć się nowym, fajnym samochodem?

 

 

Jeżeli cokolwiek kupiłeś do swojej firmy, to będzie to od razu w całości kosztem, tylko wtedy, gdy wartość kupionej rzeczy jest poniżej 3500 zł.

Kupiłeś komputer do firmy za 3200 netto? Będzie to koszt, który od razu możesz zaksięgować i podatek będzie niższy o 19% (przy podatku wg skali o 18%) od kosztu 3200 zł.

Jeżeli kupiłeś komputer za 4000 zł, to właśnie stworzyłeś w swojej firmie środek trwały. Identycznie jak gdybyś kupił samochód. Środki trwałe to wszystkie zakupy o wartości powyżej 3500 zł netto.  Po co tak? Państwo chce, żeby firmy płaciły stabilne podatki, czyli żeby był stabilny przychód do kasy państwowej; zatem mimo, że kupiłeś samochód za 100 tys. i masz przychód 200 tys. to nie możesz odjąć w całości tego kosztu, żeby zapłacić mniejszego podatku od razu – przepisy mówią, że koszty musisz rozłożyć w czasie, dzięki czemu mimo poniesionych kosztów nadal płacisz podatki  

Żeby zakup powyżej 3500 zł wprowadzić w koszty swojej firmy, potrzebujesz poznać hasło „amortyzacja”.

Amortyzować - oznacza podzielić wartość zakupionej rzeczy na dyktowaną przez ustawę ilość rat i wprowadzać je w koszty w opisanym w ustawie okresie czasu. Dzięki temu zabiegowi bieżąco płacisz wyższe podatki niż wynika to z ponoszonych przez twoją firmę kosztów. 

Samochody nowe mają okres amortyzacji 5 lat, czyli 60 miesięcznych rat.  Samochody używane maja okres amortyzacji 2,5 roku, czyli 30 rat kosztowych.

 

Przykład nr 2:

Pan A prowadzi działalność doradczą albo prawniczą albo lekarską, co miesiąc z tego tytułu ma przychód 10 tys. – nie ma żadnych kosztów, bo pracuje swoją głową, jedyny możliwy jego koszt to samochód, bo długopis i kartkę dostał od sponsorów.

Pan A co miesiąc płaci podatek 19% czyli - 1900 zł.

Pan A kupił nowy samochód za 90 tys. za gotówkę.

Jeżeli zdecydował się wprowadzić samochód jako środek trwały jego firmy to jego koszt to 5 letnia amortyzacja samochodu, czyli 60 miesięcznych rat po 1500 zł – zysk podatkowy pana A to 19% od 1500 zł - ok. 300 zł miesięcznie;

InformacjaOsobny artykuł: jak wprowadzić samochód do środków trwałych

Pan A wydał 90 tys. i dzięki wprowadzeniu samochodu w koszty swojej firmy (działalności) zyskał 300 zł, bo o tyle mniej płaci co miesiąc podatku przez 60 miesięcy – suma podatkowego zysku z zakupu na firmę 60 x 300 zł = 18000 zł

Gdyby pan A trafił do Dixi-Car, kompetentny handlowiec od razu zaproponowałby mu kredyt bądź leasing, a swoje pieniądze pan A mógłby inaczej zainwestować - może kupić mieszkanie na wynajem, akcje spółek, które są akurat w dobrej cenie, albo ziemię, albo zrobić remont mieszkania, bo żona się doprasza, albo, albo …

Cena samochodu zaproponowanego w Dixi panu A wynosi 90 tys. W leasingu będzie to np. 100 tys. (bo dochodzą prowizja i koszty operacyjne). Ale często firma leasingowa otrzyma przy zakupie samochodu w salonie większe zniżki niż otrzymałby klient, więc może się też zdarzyć, że cena w leasingu jest nadal 90 tys., a nawet mniej. Ale policzmy 100 tys. zł.

Wpłata własna 10% = 10 tys.

Pan A lubi zmieniać samochody co 3 lata – ma pierwszą wpłatę a potem 35 rat;

Pierwszy miesiąc – koszt 10 tys – zysk podatkowy 1900 zł  (zamiast czekać 6 miesięcy na 1800 zł jak przy zakupie za gotówkę, pan A ma zysk podatkowy 1900 zł już miesiącu zakupu).

Drugi i kolejne miesiące – koszt 2600 zł – zysk podatkowy 500 zł.

Suma zysku podatkowego identyczna jak w zakupie za gotówkę ale w czasie 2 lub 3 lat, a nie w ciągu 5 lat.

Przy leasingu zysk podatkowy dla firmy i klienta jest identyczny (jak przy zakupie za gotówkę), ale otrzymuje go w krótszym czasie (2 lata nie 5 lat), czyli Pan A ma szybciej pieniądze w kieszeni i może ponownie na nich zarabiać.

 

Przykład nr 3:

Pan Z jest pracownikiem firmy, która zablokowała budżet na środki trwałe, bo ich bilans był na tyle nieciekawy, że mają kłopot z uzyskaniem kredytu.

Środek trwały (zakup samochodu za gotówkę lub w kredycie) pokazuje się w bilansie firmy, przez co ogranicza (osłabia) zdolność kredytową firmy.

Leasing lub wynajem księguje się w bieżących kosztach firmy, przez co nie wpływa negatywnie na ocenę zdolności kredytowej.   

Dla pana Z leasing jest jedyną metodą na zakup samochodu.

I właśnie poznałeś tzw. efekt bilansowy leasingu – mimo zablokowanych budżetów na środki trwałe można zakupić samochód, bo nie osłabia bilansu firmy i zdolności kredytowej.

 

 

Podobnie do efektu podatkowego działa efekt podatku VAT - zgodnie z przepisami podatkowymi, każda firma zakupująca samochód osobowy możne dokonać odpisu VAT w wysokości 60% wartości zapłaconego VAT, ale nie więcej niż 6 tysięcy zł. Dotyczy to zarówno zakupu samochodu za gotówkę, w kredycie, leasingu czy nawet wynajmu z opcją wykupu. Podatek VAT nie wpływa więc na decyzję, jak sfinansować samochód, bo działa identycznie dla zakupu za gotówkę jak i w kredycie, leasingu czy wynajmie.

 

Podsumowując:

 • efekt podatkowy – szybciej odpisujesz koszty, dzięki czemu w okresie umowy płacisz niższe podatki i szybciej odzyskujesz zwrot podatku, od poniesionego kosztu.
 • efekt bilansowy – masz samochód i nadal dobrą zdolność kredytową, czyli możesz zaciągnąć kredyt na działalność firmy, zakup biura, itp. Pytanie czy zastanawiałeś się, jak mieć samochód przy ograniczony (braku) budżecie na środki trwałe? Jak mieć samochód i jednocześnie zdolność kredytową na inne cele?

 

Częsty przypadek -  klient, mimo że prowadzi działalność gospodarczą nigdy nie wprowadzał samochodu w koszty działalności, bo się bał, a księgowa nie zachęcała go do tego działania, a z usług doradcy podatkowego nie korzystał.

 

Co to dla mnie znaczy, że wprowadzę samochód w koszty swojej firmy?

InformacjaOsobny artykuł: jak wprowadzić samochód do środków trwałych

 • w miesiącu, kiedy kupię samochód odliczę sobie cały VAT przy samochodzie ciężarowym, a 60% (nie więcej niż 6 tys.) przy samochodzie osobowym – jeżeli jestem płatnikiem VAT, tyle od razu zostaje w mojej kieszeni;
 • stworzysz w firmie środek trwały – wystarczy kartka papieru, która stanie się ewidencją środków trwałych (wymagana ustawowo); a najlepiej ściągnąć z Internetu lub zakupić za 3 zł w urzędzie skarbowym książkę ewidencji środków trwałych;
 • w ewidencji środków trwałych pokażesz zakupiony samochód i w jakim okresie będziesz go amortyzował – ustawa dyktuje - nowych samochód przez 5 lat (60 miesięcy), używany (użytkowany przez kogoś wcześniej minimum przez 6 miesięcy) przez 2,5 roku (30 miesięcy); w ten sposób powstał  miesięczny koszt w wysokości ustalonej amortyzacji, a który pomniejszy ci podatek;
 • od razu zyskujesz też dodatkowe koszty, które pozwolą płacić mniejsze podatki:
  • ubezpieczenie samochodu;
  • koszt benzyny - w samochodach osobowych kosztem jest wartość brutto; w ciężarowych wartość netto, a VAT odliczasz;
  • naprawy – podatek zmniejszasz o wartość netto, VAT odpisujesz;
  • odsetki, jeżeli wziąłeś samochód w kredycie;
 • jeżeli właśnie rozpoczynasz działalność albo jesteś małym podatnikiem (twoje obroty w 2012 r. są mniejsze niż 5 324 000 zł z VAT), to kupując samochód ciężarowy (typowy ciężarowy: Vivaro, Movano, Combo Van, Corsa Van) możesz zastosować jednorazową amortyzację – czyli w miesiącu zakupu odpisać cały VAT i całą wartość samochodu netto.
 • boję się leasingu, szczególnie kradzieży i szkody całkowitej – zgłaszając kradzież (zgłoszenie na policji) lub szkodę całkowitą (oświadczenie rzeczoznawcy) firma leasingowa blokuje umowę (nie wystawia faktur, a ty nie ponosisz kosztów) do momentu rozliczenia szkody; po tym okresie firma leasingowa rozlicza umowę i oddają ci pieniądze lub dopłacasz. Co pomaga? Wykupienie ubezpieczenia GAP, czyli dopłaty pomiędzy ceną fakturową auta a ceną rynkową – to ta różnica z reguły była bolesną stratą dla klienta. A koszt GAP jest znikomy – wszystkie trzy ubezpieczenia (GAP, od utraty pracy, życia) kosztują ok. 30 zł miesięcznie.

 

 

A dlaczego klientowi opłaca się wziąć kredyt?

 • wykorzystanie swoich pieniędzy do innych celów, bo kredyt na samochód jest dużo łatwiej i taniej uzyskać niż na mieszkanie, dom, remont itd.,
 • efekt prestiżu i zaspokojenia swoich marzeń i kaprysów – za dopłatą w postaci kredytu możesz mieć model, na który myślałeś, że cię nie stać; doposażenie, którego nie byłeś świadomy, a które znacznie zwiększy twój komfort i bezpieczeństwo.

 

Jeszcze raz to samo, ale inaczej:

 

Kredyt

 

Dla kogo? Wszystkich, którzy chcą być właścicielami pojazdu, prowadzą bądź nie działalność gospodarczą, ale nie są zainteresowani szybszym wpisaniem kosztów (nie mają firmy, nie mają zysków, chcą wykazać większe zyski), bądź nie są płatnikami podatku VAT. Również dla tych, którzy rozliczają się w formie ryczałtu, bo dla nich nie istnieje pojęcie kosztów prowadzenia działalności, płacą bowiem podatek od obrotu lub podatek w z góry ustalonej kwocie (karta podatkowa)

Plusy :

 • Samochód jest Twoją własnością – dzięki czemu m.in. masz historię posiadania auta – ważne do zniżki przy przyszłych ubezpieczeniach;
 • kredyt samochodowy jest łatwiejszy w uzyskaniu i tańszy niż inwestycyjny czy pożyczka, więc bardziej opłaca się wziąć samochód na raty, a gotówkę przeznaczyć na spłatę karty kredytowej czy remont mieszkania;
 • kredyt możesz ubezpieczyć od utraty pracy, życia, spadku wartości pojazdu (ubezpieczenie GAP), czyli nie ma niebezpieczeństwa kredytowego dla rodziny;
 • kredyt pozwala na to, by pieniądze pracowały w twoim biznesie, a wygoda była finansowana; prowadząc biznes zarobisz na swoich pieniądzach – kupisz więcej towaru, sfinansujesz szkolenia itd.;
 • kredyt daje ci dokument pochodzenia pieniędzy wydanych na zakup samochodu (umowa kredytowa) – jeżeli nie chcesz ujawniać swoich dochodów, jest to dobre rozwiązanie;
 • możesz wybrać wysokość raty, skracając lub wydłużając okres trwania kredytu;  
 • jak prowadzisz działalność możesz kredytowany samochód amortyzować, a  odsetki będą kosztem uzyskania przychodu, co zmniejszy płacony podatek;
 • kredyt możesz spłacić, bez żadnych dodatkowych kosztów, w dowolnym momencie; możesz też nadpłacać, to zmniejszy odsetki lub/i skraca okres kredytu;
 • Kredyt można zaciągnąć na dowolny okres np. 28 miesięcy (nie muszą to być pełne lata ).

 

Minusy:

 • Dla prowadzących działalność – standardowa amortyzacja trwa 2,5 roku dla aut używanych, 5 lat dla nowych; a więc całość zapłaty za samochód zostanie uwzględnione w kosztach dopiero po 5 latach (w leasingu już po 2 latach);
 • Karta pojazdu w banku – trzeba ją będzie odebrać; jeżeli nie zgadzasz się, by bank stał się współwłaścicielem, z wpisem do dowodu rejestracyjnego;
 • Koszt odsetek i prowizji od kredytu;

 

Leasing

 

      Getin Leasing      Logo Masterlease      Wynajem długoterminowy General Motors Business Services

 

Dla kogo? Dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych (czyli nie ryczałtowo, nie kartą itd.), dla płatników VAT; dla tych, którzy chcą rozliczyć koszty szybciej niż wg amortyzacji;  Leasing GMBS także dla klientów indywidualnych zatrudnionych na umowę o pracę lub wykonujących wolne zawody.

Okres leasingu:

 • samochody nowe – 2 do 7 lat
 • samochody używane – suma wiek samochodu + umowa leasingu = max 8 lat

 

Plusy: 

 • Masz samochód płacąc jedynie wpłatę początkową, czyli nie angażujesz swoich pieniędzy;
 • Płacisz mniejszy miesięczny podatek, bo kosztem jest cała rata leasingowa;
 • Proste księgowanie; jedna faktura miesięcznie;
 • Samochód w leasingu nie jest środkiem trwałym; osoby prowadzące działalność mają dzięki temu lepszą (wyższą) zdolność kredytową – tak patrzą na to banki;
 • Leasing oraz leasing z opcją serwisową jest dla Ciebie dobry albo jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, albo jeśli wykonujesz wolny zawód – korzystasz z dużej zniżki, którą otrzyma w Dixi firma leasingowa, nie musisz mieć zdolności kredytowej, nie musisz wykazywać dochodów – prosto i przyjemnie;
 • Umowy leasingu zawierają w sobie zapis o wykupie samochodu za określoną z góry wartość końcową powiększoną o podatek VAT; przy czym masz aż 3 opcje:
 • wykupić samochód;
 • wydłużyć leasing, czyli ratę końcową rozłożyć na mniejsze raty;
 • pozostawić samochód firmie leasingowej, która wypłaci Ci różnicę pomiędzy wartością wykupu a ceną rynkową auta;
 • Samochód nowy jest często tańszy, bo korzystasz z rabatów firmy leasingowej;
 • Masz udokumentowane finansowanie samochodu – możesz nie ujawniać sowich dochodów;
 • Leasing jest tańszy (o kilka %) i łatwiejszy w otrzymaniu niż kredyt – wpłata 10% + dokumenty założycielskie, bez zaświadczeń z ZUS, urzędu skarbowego itp.
 • Przy umowie leasingu nie bada się zdolności kredytowej, dlatego możesz dostać leasing mając stratę w firmie.

 

Minusy:

 • Samochód jest własnością firmy leasingowej a nie Twoją,
 • w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej klient traci samochód, jednak nadal musi płacić raty, bo umowa leasingowa trwa, mimo że nie użytkuje pojazdu; likwidacją szkody zajmuje się firma leasingowa, która po zakończeniu likwidacji (odzyskaniu odszkodowania z ubezpieczalni) rozlicza umowę, efektem czego jest nadpłata lub niedopłata na koncie klienta; przy szkodzie całkowitej kwestia rozliczenia wraku do uzgodnienia z leasingiem,  
 • spółki, które prowadzą pełna księgowość i podlegają audytowi, pokazują leasingowane samochody jako środki trwałe (ze względu na opcję wykupu w umowie leasingu); gdyby z różnych względów nie chciały tego robić, powinny skorzystać z wynajmu, gdzie w umowie nie ma opcji wykupu, więc samochód nie pokazuje się w bilansie, a jest jedynie kosztem,
 • kradzieże i szkody rozliczane są w kwocie netto.   

 

 

Wynajem długoterminowy w tym GMBS

 

Wynajem to tzw. full leasing, czyli finansowanie i koszty serwisowania samochodu w jednej racie – dla średnich i dużych firm, ostatnio także oferty dla małych firm.

GMBS dla małych i średnich firm, dla osób prowadzących własną działalność lub wykonujących wolny zawód, a także dla klientów indywidualnych.

 

Plusy:

Identycznie jak przy wyżej opisanym leasingu oraz:

 • GMBS – leasing oraz leasing z opcją serwisową jest dobry dla klienta indywidualnego, który jest zatrudniony na umowę o pracę lub wykonuje wolny zawód – klient korzysta ze zniżki firmy leasingowej, nie musi mieć zdolności kredytowej, nie musi wykazywać dochodów – prosto i przyjemnie; łatwiej niż  kredycie;
 • obsługa administracyjna, problemy techniczne (przeglądy, naprawy) i sprzedaż pojazdu, po okresie trwania umowy przenoszone są na firmę wynajmującą, tj. jedziesz do autoryzowanego serwisu i nic nie płacisz (poza ewidentnymi kosztami nieprawidłowej eksploatacji),
 • za dodatkową opłatą możesz dokupić opcję - pojazd zastępczy na czas naprawy,
 • uproszczona księgowość, stała rata, jedna faktura miesięcznie - wszystkie koszty związane z samochodem zawarte są w racie (ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, przedłużona gwarancja, zmiana opon, ich zakup i przechowywanie),
 • po okresie trwania umowy możesz wykupić samochód, albo zawrzeć nową umowę. Możesz wskazać nowego nabywcę (w takim przypadku uzyskujesz 70% premii od kwoty powyżej kwoty odkupu uzgodnionej w umowie – w przypadkach nisko ustalonej w umowie kwoty wykupu i niemożności wykupu przez Ciebie, jest to bardzo dobra premia),
 • możesz w umowie ustalić niskie raty miesięczne kosztem dużego wykupu, oczywiście max kwota wykupu jest ustalana przez firmę wynajmującą, gdyż zawsze masz możliwość, a nie obowiązek wykupu po zakończeniu umowy.

 

Minusy:

identyczne jak w leasingu plus:

 • trzeba dobrze oszacować spodziewany przebieg, po przekroczeniu limitu kilometrów ustalonych w umowie płacisz ustalona kwotę za każdy ekstra km (różnie od 0,2 zł za km) albo sam płacisz za dalsze przeglądy i naprawy,
 • koszty wynikające z udowodnionej nieprawidłowej eksploatacji (zatarcie silnika, bo klient ignorował palącą się kontrolkę itp.) są kosztami dodatkowymi, burzącymi stałe, uzgodnione koszty.

 

Usługi finansowe dostępne w Dixi-Car

Dixi-Car współpracuje przy udzielaniu kredytów z bankami: Getin Bank i Santander Consumer Bank.

Jesteśmy przedstawicielem firm leasingowych: Getin Leasing, Masterlease.

Świadczymy usługi wynajmu i wynajmu z opcją odkupu (Superleasingu) pod marką GMBS (General Motors Business Services).

W/w formy finanowania są dostępne na miejscu w salonie Dixi-Car.

 

Do góry

Warszawa, Raszyn

tel. 22 716 30 20

Godziny otwarcia:
7:30 - 18:30 pon. - pt.
9:00 - 14:00 sobota
–w soboty pracują tylko salon i używane

Al. Krakowska 24A
05-090 Raszyn (Warszawa)

 

Radom

tel. 48 360 98 26

Kientów Dixi‑Car Radom zapraszamy do Raszyna!

 

 • Promocja serwisu
 • Promocja akcesoria
 • Sklep internetowy części Opel